Skip to main content
КошничкаClose Cart

Житарки со златна мешавина

Потребни ви се:

50гр хељда

50гр просо

400гр златна мешавина

2 главици кромид

2 лажици маслиново масло

50гр кашкавал

Начин на подготовка:

Хељдата и просото се варат во вода и малку маслиново масло. Кромидот се сецка и се пропржува кратко заедно со златната мешавина и 2-те лажици маслиново масло. Откако житарките ќе се сварат, а кромидот и златната мешавина ќе се зготват, житарките се додаваат во тавчето со златна мешавина. Сите состојки се мешат заедно, се зачинуваат и на крај се ренда 50гр кашкавал.

Дозата е доволна за 3 до 4 лица.

Автор: дипломиран нутриционист Маја Велковска