Skip to main content
КошничкаClose Cart

Едноставен мајонез од индиски ореви

Потребни ви се:

1 шолја сирови индиски ореви

1/3 шолја ладна вода

2 лажици свежо исцеден сок од лимон

1 лажичка сенф

1 лажичка лук во прав

1/4 лажичка хималајска сол (или помалку, спрев вашиот вкус)

Начин на подготовка:

Индиските ореви прелијте ги со врела вода и оставете ги да отстојат околу 20-тина минути. Потоа исплакнете ги и истурете ја таа вода. Потоа измешајте ги сите состојки и блендирајте ги во блендер или во процесор за храна. Блендирајте колку што е потребно за да добиете хомогена смеса. Доколку е потребно исклучете го блендерот, за со лажица да ги исчистете страниците на блендерот и смесата да може да се изблендира целосно. Количината на сенфот, солта и лимоновиот сок, прилагодете ја според вашиот вкус.

Автор: дипломиран нутриционист Маја Велковска