Skip to main content
КошничкаClose Cart

Киноа палачинки

Потребни ви се:

3/4 шолја сварена киноа

малку прашок за печиво 1/4 лажичка (но, не мора)

прстофат цимет

прстофат сол

2 лажички мед

2 јајца

Начин на подготовка:

Измешајте ги сите состојки, во сад, со лажица, а потоа загрејте тавче кое ќе го премачкатe со кокосово масло или путер. Истурајте од смесата во тавчето и печете ги палачинките, прво од едната (3-5минути) па од другата страна (2-3минути). Од оваа смеса ќе добиете околу 4 палачинки.

Автор: дипломиран нутриционист Маја Велковска