Skip to main content
КошничкаClose Cart

Мајонез од сончоглед

Потребни ви се:

1 шолја потпечени семки од сончоглед

1/2 шолја вода

1/4 шолја сок од лимон

половина или една мала лажичка лук во прав

сол, бибер и зачини по желба

Начин на подготовка:

Семките од сончоглед сомелете ги во мелница за семиња. Потоа сомелениот сончоглед ставете го во блендер, и додајте му ги сите останати состојки. Блендирајте додека смесата не се хомогенизира. Доколку има потреба, додајте и уште малку вода.