Skip to main content
КошничкаClose Cart

Мафини со тиквички

Потребни ви се:

1/2 шолја интегрално брашно (по ваш избор: ржано, пченкарно, пченично…)

1 шолја рендани тиквички

2 лажици путер или маслиново масло

50-тина грама рендано сирење, или урда

3 јајца

1/8 лажичка прашок за печиво

Сол, бибер и оригано по желба

Начин на подготовка:

Сите состојки се мешаат заедно и потоа смесата се истура во калапчињата за мафини. Мафините се печат во претходно загреана рерна на 180 степени Целзиусови, околу 25минути. Од оваа смеса, се добиваат околу 9 мафини.