Skip to main content
КошничкаClose Cart

Ќофтиња од соја

Потребни ви се:

100гр соја во зрно

1 страк праз

1 тиквичка

1 мал компир

2 јајца

2 лажици сусам

зачини и сол по желба

2 лажици маслиново масло

Начин на подготовка:

Сојата се покиснува во вода одвечер, а потоа се вари, па се меле во блендер (со ножот за мелење), во ред е ако останат и парчиња од соја зрната.

Тиквичката и компирот се рендаат и потоа се додаваат во сојата. Празот се сецка па се додава на сојата, заедно со јајцата, сусамот, маслиновото масло и зачините. Се мешаат сите состојки, па се формираат ќофтиња и се печат во тава, наредени на хартија за печење, околу 30-40мин, на 180-200 степени Целзиусови.