Skip to main content
КошничкаClose Cart

Хељда со грашок, пченка и брокула

Потребни ви се:

100 гр хељда (претходно покисната и отстоена во вода

50гр грашок

50 гра пченка

1 лажица интегрален сусам

50тина гр, исецкани цветови брокула

малку сецкан кромид и лук

зачини, сол, маслиново масло по желба

Начин на подготовка:

Во подлабоко тавче, на маслиново масло, кратко ги пропржувате кромидот, лукот и сусамот, а потоа ги додавате сите други состојки. Додавате вода се додека не се свари хељдата и зеленчукот. На крај залинувате по желба.