Skip to main content
КошничкаClose Cart

Супа со просо и зеленчук

Потребни ви се:

1л вода

1 рендан морков

100гр грашок

200гр брокула

20гр просо

2 органски коцки за супа (без конзерванси, засилувачки на вкус и други штетни додатоци), или домашни коцки за супа

1 јајце

Начин на подготовка:

Во зовриената вода ги додавате сите зеленчуци, просото и коцките за супа. Варете додека не се сварат сите работи, и на крај, додка супата е уште жешка, и додавате 1 матено јајце. Јајцето разматете го добро со вилушка додајте му лимонов сок или балсамичен оцет, и постепено додајте му малку од супата, со постојано мешање. Потоа, додајте го јајцето во супата, со постојано мешање. На крај додајте магдонос по желба.