Skip to main content
КошничкаClose Cart

Плескавици од леќа

Потребни ви се:

150гр црвена леќа

Околу 300мл вода

1 ситно исецкана црвена пиперка

1 средно голем виолетов кромид, исецкан

2 исецкани чешниња лук

4 лажици брашно од наут (можете и да измелете малку печена леблебија во мелница за кафе)

1 лажица мелено чиа семе

3 лажици исецкан магдонос

зачини по желба (сол, бибер, пипер, мелен ким)

Начин на подготовка:

Сварете ја леќата со околу 300мл вода, и малку сол. На малку малиново масло кратко пропржете го кромидот, пиперката и лукот. Потоа во процесор за храна додајте ја леќата и пропржениот зеленчук, магдоносот и зачините, чиа семето и брашното од наут. Измешајте ја смесата во процесор за храна. Потоа од смесата формирајте плескавици и печете ги во загреано тавче на малку маслиново масло, или пак во рерна, откако ќе ги наредете во тава обложена со хартија за печење.

Автор: дипломиран нутриционист Маја Велковска