Skip to main content
КошничкаClose Cart

Колач со јаболка

Потребни ви се:

4 изрендани јаболки (средни по големина)

1 шолја овесни снегулки

1 шолја интегрално пченично или ржано брашно

4 лажици брашно од хељда

4 лажици мелен интегрален сусам

1 прашок за печиво

3 јајца

1 шолја јогурт

3 лажици мед или интегрален шеќер

рака сецкани ореви или лешници

1-на лажица кокосово масло

Начин на подготовка:

Измешајте ги сите состојки, потоа истурете ја смесата во тавче кое е претходно обложено со хартија за печење и печете на температура од околу 180 – 200 степени Целзиусови околу 40-50минути.

Автор: дипломиран нутриционист Маја Велковска