Skip to main content
КошничкаClose Cart

Ќофте од наут

Потребни ви се:

Околу 100гр наут (одвечер покиснат во вода), потоа кратко сварен, исцеден и исушен.

1 страк праз (исецкан)

2 јајца

1 изрендан компир

1 изрендан кромид

зачини и сол по желба

2 лажици сусам

Начин на подготовка:

Наутот се меле во блендер (со ножот за мелење), во ред е ако останат и поголеми парчиња наут. Потоа на ова се додаваат сите останати состојки, убаво се меша смесата, се зачинува (сол, куркума, босилек, оригано, бибер). Потоа се формираат ќофтиња од смесата и се редат на хартија за печење. Се печат на температура од околу 180 – 200 степени Целзиусови, околу 30 до 40мин.