Skip to main content
КошничкаClose Cart

Пита од просо

Потребни ви се:

200гр просо

300гр спанаќ

1 страк праз

350мл вода

2-3 лажици сусам

5 лажици маслиново масло

Начин на подготовка:

На маслиновото масло, кратко продинстајте ги исецканите спанаќ и праз. Просото сомелете го (сирово), и потоа додајте му ја водата, празот, и спанаќот, зачини по желба, сол, и добро промешајте. Во сад за печење ставете хартија за печење, истурете ја смесата одозгора, поросете ја со сусам, и потоа печете во загреана рерна на околу 200 степени Целзиусови, околу 50-60минути.