Skip to main content
КошничкаClose Cart

Чорба од црвена леќа и зеленчук

Потребни ви се:


250гр црвена леќа
1 пиперка
1 морков
1 кромид
1 лажица маслиново масло
зачини и сол по потреба

Начин на подготовка:

Зеленчуците се сецкаат на ситни коцки и се динстаат на малку маслиново масло. Потоа се додава леќата, и 900мл вода. Јас готвев во мултиготвач, 15 минути на опцијата stew/soup. Ако готвите во тенџере само ќе треба да ја прилагодите количината на вода. Чорбата е готова кога леќата ќе се распадне и чорбата ќе се згусне. Зачинете по желба на крај.

Автор: дипломиран нутриционист Маја Велковска