Skip to main content
КошничкаClose Cart

Мафини со зеленчук

Состојки:

1 тиквичка со средна големина (изрендана)

1 морков со средна големина (изрендан)

30гр замрзнат грашок

30гр замрзната пченка

100гр урда

1/2 шолја (cup) бадемово млеко

1/4 шолја (cup) грчки јогурт

1/4 шолја (cup) маслиново масло

2 јајца

250 гр интегрално пченично брашно

3 лажички прашок за печиво

Начин на подготовка:

Загрејте ја рерната на околу 180 степени Целзиусови. Изренданите моркови и тиквичка исцедете ги добро од водата. Потоа измешајте ги тиквичките и морковот со грашокот и пченката, па додајте им ги млекото, јогуртот, маслото и јајцата, па мешајте додека се да се соедини добро. Брашното измешајте го со прашокот за печиво, и потоа додајте го во другите состојки. Измешајте добро за се да се соедини, на крај зачинете по желба. Смесата ставете ја во калапи за мафини и печете ја околу 30 тина минути.