Skip to main content
КошничкаClose Cart

Интегрални палачинки со брокула

Палачинкиве се прават многу брзо и лесно, а на мое изненадување излегоа навистина превкусни ♥️

За да ги направите потребни ви се:
2 јајца
250мл Баланс + јогурт
100 гр исецкана свежа брокула
½ мало лажиче сол
4 полни лажици интегрално пченично брашно
2 полни лажици интегрално ржано брашно
2 лажици маслиново масло или кокосово масло

Само треба да ги измешате сите состојки, со маталка, и на крај ги пржите палачинките на загреано тавче на малку кокосово или маслиново масло. Црпнете со лажица и истурете од смесата, во тавчето за пржење, а откако ќе се потпечат на едната страна свртете ги на другата страна и печете/пржете уште неколку минути.

На крај јас си ги искомбинирав со Баланс + јоуртот, а секако може да додадете и уште некој свеж зеленчук во комбинацијата.

Автор: дипломиран нутириционист Маја Велковска