Skip to main content
КошничкаClose Cart

Интегрални тестенини со сос од индиски ореви

Потребни ви се:

500гр интегрални тестенини

За сосот:

200гр индиски ореви

1 млад кромид

2 лажици маслиново масло

4 лажици кокосово млеко (или млечна павлака)

зачини и сол по желба

вода по потреба

Начин на подготовка:

Индиските ореви се киснат во вода неколку часа, потоа се плакнат па се блендираат со останатите состојки. Печурките се дехидрираат и потоа се мешаат со блендираната смеса. Тестенините се варат посебно и на крај се сервираат со сосот.

На здравје!

Автор: дипломиран нутриционист Маја Велковска