Skip to main content
КошничкаClose Cart

Палачинки со ореви и кисело млеко

Потребни ви се:

2 домашни јајца

рака ореви

рака семки од тиква

3-4 лажици кисело млеко

2 лажици пченкарно брашно

2 лажици интегрално пченично брашно

2 лажици бело пченично брашно

малку хималајска сол

Начин на подготовка:

Добро ги блендирате сите состојки, а потоа палачинките ги печете во нелепливо тавче намачкано со малку путер или маслиново масло. Откако палачинката ќе се запече на едната старна, превртете и допечете од другата страна. Смесата е малку поровка и кршлива од стандарна смеса за палачинки, затоа препорачувам да правите помали и подебели палачинки.

Автор: дипломиран нутриционист Маја Велковска