Skip to main content
КошничкаClose Cart

Веган браунис

Потребни ви се:

1 чаша брашно,

½ чаша интегрален шеќер

1 исецкано црно чоколадо (75% какао)

50-тина грама какао во прав

1 банана

2 лажици сок од лимон

1 лажичка сода бикарбона

малку сол

1 чаша вода

½ чаша маслиново или кокосово масло

Начин на подготовка:

Сите состојки се мешаат и потоа се печат во правоаголен калап кој е претходно премачкан со масло, па со брашно. Колачот се пече околу 20-35минути, на 170-180˚С. Сепак најдобро е да се провери дали колачот е печен, со чепкалка, бидејќи колачот е со темна боја и само според неговиот изгледа не може да се утврди дали е доволно испечен.