Skip to main content
КошничкаClose Cart

Чорба со зеленчук, просо и јајце

Потребни ви се:

1л вода

2 био/органски или домашни коцки за супа

50гр грашок,

100гр брокула

30гр изрендан морков

1 мал изрендан компир

10-тина топчиња прокељ

1 јајце

20гр просо

лимонов сок

Начин на подготовка:

водата се зоврива, потоа се додаваат коцките за супа, и сите исецкани зеленчуци, и 20гр просо. Откако зеленчуците и просото ќе се сварат, во супата се додава едно матено јајце во кое ќе додадете лимонов сок и мал дел од супата. Јајцето се додава полека и со постепено мешање.